متا تگ چیست؟ انواع متاتگ در سئو کدامند؟ متاتگ ها بخشی از کد html هستند و یکی از پارامترهای مهم الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل محسوب می‌شوند. در این مقاله لیست کامل متاتگ های مؤثر در سئو را نام می‌بریم.

همچنین شما عزیزان اگر می‌خواهید راجع به سایر مطالب تخصصی ما در زمینه طراحی سایت، سئو، طراحی اپلیکیشن، دیجیتال مارکتینگ و غیره بیشتر بدانید، به صفحه مقالات وب فهم مراجعه کنید.

مقدمه اهمیت متا تگ

شما به‌عنوان مدیر یک وب سایت یا کارشناس سئو و وبمستر برای بهبود سئو و بهینه‌سازی سایت خود نیاز دارید که از پارامترهایی استفاده کنید که در سئو بسیار مؤثر هستند. یکی از مهم‌ترین این پارامترهایی که باید به آن توجه کنید، متا تگ ها هستند که بخشی از کد html هستند و توسط موتورهای جست و جو خوانده می‌شوند. همچنین استفاده از این پارامتر نقش بسیار مهمی در رتبه‌بندی توسط گوگل دارد و الگوریتم‌های گوگل توجه ویژه‌ای به آن دارند.

اگز میخواهید تمامی تکنیک های بهبود رتبه سایت را بدانید و اجرا کنید، 20 تکنیک بهبود رتبه سایت در گوگل را در اینجا دنبال کنید.

همچنین ما در سایر مقالات وب فهم به معرفی کامل الگوریتم های گوگل در سال ۲۰۲۳ پرداختیم.

در این مقاله قصد داریم انواع متا تگ ها را در سئو خدمت شما عزیزان معرفی کنیم و شرح کارایی آن‌ها را بیان کنیم.

متاتگ چیست؟ (meta tag)

متاتگ ها جزو محتوای اصلی صفحات وب سایت شما نیستند بلکه meta tag بخشی از کد html وب سایت است که به کاربران و موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند تا محتوای صفحات سایت بهتر درک شود.

در واقع هدف اصلی از به‌کاربردن آن درک بهتر محتوا و توصیف بهتر محتوا است.

همین‌طور meta tag در قسمت <head> هر صفحه قرار دارد. پیاده‌سازی درست متاتگ ها نیاز به دانش برنامه‌نویسی و سئو دارد حتماً برای به‌کاربردن آنها از متخصص سئو کمک بگیرید یا خودتان مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کنید.

اهمیت و ضرورت meta tag چیست؟

باتوجه‌به نتایج به‌دست‌آمده از گزارش‌ها همه ما می‌دانیم که سئو و بهینه‌سازی در حال تحول است. کلمات کلیدی بسیار حائز اهمیت است. کلمات کلیدی در عبارت مورد جست‌وجوی کاربر قرار می‌گیرد. کاربران پس از جست‌وجوی عبارت موردنظر خود به مشاهده صفحات نتایج جست‌وجو می‌پردازد.

همین‌طور کاربر به دنبال نتایجی است که متناسب با عبارت جست‌وجوی خود باشد. موتورهای جست‌وجو این را می‌دانند که کاربر پس از جست‌وجوی عبارت موردنظر خود به دنبال این است که نتایج جست‌وجو دارای عبارت مورد جست‌وجوی آنها باشد. در نتیجه تطابق میان عبارت جست‌وجو شده و نتایج نمایش‌داده‌شده به کاربر بسیار مهم است.

دلیل اهمیت متا تگ ها اینجا است که مشخص می‌شود. متاتگ نوشته شده همان متنی است که در نتایج جست و جو نمایش داده می‌شود.

اهمیت و ضرورت meta tag چیست؟ | وب فهم
اهمیت و ضرورت meta tag چیست؟

آیا متا تگ ها در سئو مؤثر است؟

بله meta tag ها یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو سایت و همین‌طور تأثیر بسیار مهمی در رتبه‌بندی وب سایت در صفحات نتایج گوگل دارد. اما در همه‌جا و همه زمان کافی نیست در این مطلب سعی کردیم ابتدا به توضیح و مفهوم آن بپردازیم و همین‌طور متاتگ های سئو را نام ببریم.

برای مشاهده متا تگ هر صفحه روی صفحه راست کلیک کرده و روی گزینه View Page Source کلیک کنید.

انواع متاتگ‌های سئو کدام‌اند؟

متا تگ های سئو در حالت کلی به دودسته اصلی و کاربردی تقسیم می‌شوند که متاتگ های اصلی و کاربردی نیز شامل موارد زیر می‌شوند.

1- متا تگ Title

تگ title بخشی از کد html است که به توصیف محتوای هر صفحه می‌پردازد. تگ title در تب مرورگر و صفحات نتایج جستجو جو نمایش داده می‌شود. وجود کلمات کلیدی و جذاب در این عنوان صفحه و تگ title باعث جذب کاربر و ورودی وب سایت می‌شود و منجر به افزایش نرخ کلیک شما می‌گردد. درنتیجه اگر داخل تگ title عبارت مورد جست‌وجوی کاربر یا عبارت مرتبط با آن نباشد کاربر روی وب سایت شما کلیک نخواهد کرد.

عنوان صفحه را حتماً عنوانی جذاب و صریح انتخاب کنید و کلمات کلیدی اصلی و فرعی را در آن قرار دهید و هرچه کلمات کلیدی اصلی به آن نزدیک‌تر باشد قطعاً ورودی بیشتری دریافت خواهید کرد.

2- متا دیسکریپشن (meta description)

متا دیسکریپشن متا تگی است که شامل توصیف کوتاهی از صفحه سایت می‌شود. کاربر این توضیح را در صفحه سایت نمی‌بیند؛ اما موتورهای جست‌وجو در صفحه نتایج جست‌وجو در قسمت پایین عنوان نشان می‌دهد.

متا دیسکریپشن جزو فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل نیست؛ اما می‌تواند باعث ترغیب کاربران به کلیک بر روی سایت شوند. در نتیجه متا دیسکریپشن شانس تبلیغ وب سایت شما را دارد تا به‌واسطه آن برای وب سایت خود ورودی جذب کنید.

متا دیسکریپشن را باید جذاب بنویسید و همین‌طور باید حاوی کلمات کلیدی اصلی و فرعی باشد.

3- متا تگ Content Type

وجود متاتگ Content Type برای هر صفحه ضروری است. با کمک آن می‌توانیم به بیان نوع کاراکترهای هر صفحه بپردازیم و عدم وجود این نوع متا تگ منجر به ایجاد اشکال در رندرگیری صفحه می‌گردد.

4- تگ alt تصاویر

متن جایگزین alt به تگ تصاویر اضافه شده و باعث می‌شود تا با کمک موتورهای جستجو محتوای تصاویر درک شود. در واقع موتورهای جستجو نمی‌تواند خود تصاویر را بدون تگ alt درک کند و با کمک این تگ می‌تواند تصاویر را درک کند. این امر منجر به رتبه‌گیری بهتر و سریع‌تر صفحات شما می‌گردد.

اگر میخواهید تکنیک های کاربردی را در سئو عکس بدانید و اجرا کنیم به مقاله 11 تکنیک کاربردی در سئو عکس مراجعه کنید.

درج متن جایگزین تصویر (alt) | تگ alt تصاویر
درج متن جایگزین تصویر (alt) | آموزش سئو تصاویر

5- متا تگ Viewport

از متا تگ Viewport برای تنظیمات نحوه نمایش صفحات سایت و در دستگاه‌ها و سایزهای مختلف صفحه‌نمایش استفاده می‌شود.

این متا تگ به طور مستقیم ارتباطی با سئو ندارد؛ اما اگر نباشد ممکن است تجربه کاربری بسیاری بدی ایجاد شود.

6- متاتگ نو فالو

این متاتگ نیز به ربات‌های موتورهای جست‌وجو اعلام می‌کند تا کدام لینک‌ها دنبال نشود.

7- تگ نو ایندکس

از تگ no index زمانی استفاده می‌کنید که نمی‌خواهید یک‌صفحه‌ای ایندکس شود در نتایج موتورهای جستجو حضور نداشته باشد.

در واقع از این تگ می‌توان برای دورنگه داشتن یک‌صفحه‌ای خاص از نتایج جستجو استفاده کرد.

متاتگ های کاربردی (meta tags)

متا تگ های کاربردی نیز شامل موارد زیر می‌گردد:

لینک‌های کنونیکال(canonical)

زمانی که یک محتوا از طریق چند محتوا قابل‌دسترس است و گوگل و سایر موتورهای جستجو را متوجه کنیم که محتوای تکراری ایجاد نشده و از لیست این چند URL، به نمایش کدام یک در نتایج جستجو بپردازیم، از تگ کانونیکال استفاده می‌کنیم.

URL اصلی را مشخص کرده و لینک آن را از طریق rel=canonical در سایر صفحات مشابه قرار دهید.

تگ‌های هدینگ(Heading)

تگ‌های هدینگ نیز جزو اصلی‌ترین تگ‌ها در جستجوی معنایی صفحات به‌کاررفته است.

موتورهای جستجو باتوجه‌به هدینگ های استفاده شده و به درک ساختار صفحه می‌پردازند؛ بنابراین این تگ‌ها باید باتوجه‌به اهمیت تیترها در صفحات سایت به کار روند. تگ H1 مهم‌ترین تیتر صفحه (عنوان) و H6، کم‌اهمیت‌ترین آن است.

نکته: در هر صفحه تنها از یک تگ hi استفاده کنید.

تگ robot

این متاتگ کدی است که از آن برای راهنمایی موتورهای جستجو در نحوه تعامل خود با صفحه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اگر میخواهید به طور کامل و مفصل بدانید که فايل Robots.txt چيست؟ و چه تأثیری بر روی سئو دارد؟

فایل Robots.txt چیست؟ | چه تاثیری روی سئو دارد؟
فایل Robots.txt چیست؟ | چه ضرورتی دارد؟

سایر متاتگ ها

سایر متاتگ‌ها نیز شامل موارد زیر است:

  • متا تگ keywords
  • متاتگ های شبکه‌های اجتماعی
  • متاتگ Hreflang
  • Author
  • تگ Refresh
سایر متاتگ ها کدامند؟ متا تگ چیست؟ انواع متاتگ ها کدامند؟
سایر متاتگ ها کدامند؟ متا تگ چیست؟

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی و شرح مفهوم متاتگ پرداختیم و همین‌طور نحوه دسترسی به متاتگ هر صفحه را توضیح دادیم و اهمیت و تأثیر آن را روی سئو بررسی کردیم. همچنین به طور کامل انواع متاتگ ها را در سئو نام بردیم و به توضیح و شرح کاربرد آن پرداختیم.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم و امیدواریم این مطالب برای شما مفید و سودمند باشد.

خدمات وب فهم

شرکت دانش‌بنیان فن آوران هوش مکانی با بهره‌گیری از دانش بروز و تجربه چندین‌ ساله خود در زمینه‌های طراحی سایت و توسعه آن، طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب اپلیکیشن، بهینه‌سازی سایت و خدمات سئو، دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا، فعالیت خود را در سال ۱۳۹۷ باهدف ارائه بهترین خدمات آغاز کرد.

این مجموعه تجربه همکاری با بیش از ۷۰ ارگان، شرکت و برندهای موفق را داشته و توانسته رضایت آنان را جلب کند. وب فهم آمادگی همکاری مداوم و هدف‌مند را در زمینه تخصصی شما اعلام می‌نماید.

ویژگی‌های وب فهم

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد وب فهم پشتیبانی سریع و حرفه‌ای کارشناسان وب فهم به مدت‌زمان ۶ – ۸ و ۱۲ماهه به‌صورت رایگان است. درصورتی‌که پس از طراحی سایت شما هرگونه پشتیبانی نیاز داشتید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هدف ما ارائه خدمات حرفه‌ای با جهت جلب رضایت شما کارفرمایان عزیز است. مشاوره طراحی سایت کارشناسان وب فهم به‌صورت جلسات حضوری، تلفنی و آنلاین است. دوره پشتیبانی به مدت‌زمان ۶ – ۱۲ ماه است و بنا به انتخاب پلن طراحی سایت شما متغیر است. اگر برای انتخاب پلن طراحی سایت خود نیز تردید دارید می‌توانید با پشتیبانان ما مشورت کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد الزامی است.

این فیلد الزامی است.