روش‌های شناسایی وب سایت وردپرس | چگونه بفهمیم یک سایت وردپرس است یا اختصاصی؟ طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده بیش از 40 درصد وب سایت های راه اندازی شده وردپرس است اما چگونه آن را تشخیص بدهیم؟

همچنین شما عزیزان اگر می‌خواهید راجع به سایر مطالب تخصصی ما در زمینه طراحی سایت، سئو، طراحی اپلیکیشن، دیجیتال مارکتینگ و غیره بیشتر بدانید، به صفحه مقالات وب فهم مراجعه کنید.

سریع‌ترین روش شناسایی سایت وردپرس

ساده‌ترین روش برای شناسایی سایت وردپرس از اختصاصی این است که وب سایت موردنظر را باز کنید؛ سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه View Page source را انتخاب کنید.

در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید کدهایی است که برای جستجو دکمه ” ctrl + f ” را فشار دهید و ” wp ” یا ” wp-content ” را جستجو کنید. اگر پوشه‌ای با این عنوان دیدید وب سایت موردنظر با وردپرس (WordPress) طراحی شده است.

خوشبختانه امروزه سطح دانش کاربران در زمینه طراحی سایت افزایش‌یافته است؛ اما هنوز هم برخی شرکت‌ها و طراحان وب سایت وردپرس را به اسم اختصاصی به مردم معرفی می‌کنند.

در کل شما برای تحلیل هر وب سایتی نیاز است که نوع سیستم مدیریت محتوای (CMS) را تشخیص دهید. در این مقاله به طور کامل روش‌های تشخیص cms وب سایت را خدمت شما عزیزان نام بردیم و توضیح دادیم.

از کجا تشخیص دهیم که یک سایت با چه زبان برنامه نویسی طراحی شده است؟

ممکن است که زمانی که با یک وب سایت مواجه شوید برایتان همان ابتدا سؤال پیش بیاید که این وب سایت با چه سیستمی طراحی شده است؟ وردپرس است یا اختصاصی؟ اگر اختصاصی است با چه زبانی نوشته شده است؟ اگر وردپرس است از چه قالبی استفاده شده است؟

طبق آخرین آمارهای کسب شده بیش از 40 درصد وب سایت های طراحی شده با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس بوده اند و یکی از دلایل افزایش استفاده از این CMS هزینه پایین تر و راحت تر بودن آن و همینطور صرف زمان کمتر است.

در سایر مقالات وب فهم به طور کامل راجع به سیستم مدیریت محتوای وردپرس (WordPress) و مزایا و معایب آن صحبت کردیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله مرتبط با آن مراجعه کنید.

روش‌ شناسایی وب سایت وردپرس

با یادگیری و انجام هر کدام از این روش‌ها به‌سرعت تشخیص دهید که یک وب سایت وردپرس است یا خیر.

1- مشاهده سورس کد سایت

اولین روشی که به شما عزیزان معرفی می‌کنیم بررسی سورس کد وب سایت است. وب سایت های وردپرس با کمک یک سری فایل و پوشه‌هایی با پیشوند wp ساخته شده است. زمانی که سورس کد یک وب سایت را باز کرده‌اید و فولدری با نام wp مشاهده کردید، آن وب سایت وردپرس است.

مشاهده و بررسی سورس کد | راه های تشخیص وب سایت وردپرس از اختصاصی | وب فهم
مشاهده و بررسی سورس کد | راه های تشخیص وب سایت وردپرس از اختصاصی

اما سورس کد را چگونه پیدا کنیم؟

این روش بسیار ساده است همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز خدمت شما عزیزان گفتیم، فقط کافی است وب سایت موردنظرتان را باز کنید، روی آن کلیک راست کنید و گزینه View Page source را کلیک کنید. یک صفحه کد مشاهده می‌کنید و دکمه”ctrl + f” را فشار دهید و “wp” یا “wp-content” را جستجو کرده و اگر پوشه‌ای به این اسم دیدید این وب سایت با وردپرس طراحی شده است.

نکته: وقتی که سورس کد وب سایت موردنظر برایتان باز شد به دنبال متن‌های زیر باشید.

  • “WP-Content”
  • “WP-Includes”
  • “WP-Content/plugins”
  • “WP-Content/theme”
  • “WP-Content/uploads”

اینها همه فایل‌های وردپرس هستند (WP نیز مخفف WordPress است) و اگر هر کدام از آنها را پیدا کردید، ثابت می‌کند که سایت از وردپرس استفاده می‌کند.

2- با کمک افزونه Wappalyzer

یکی دیگر از راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تشخیص سیستم مدیریت محتوای وبسایت ها نصب و استفاده از افزونه Wappalyzer در مرورگر است.

این افزونه را حتماً در مرورگر خود نصب کنید و بسیار کاربردی است. با کمک این افزونه نوع CMS وب سایت خود را تشخیص دهید و همچنین خیلی سریع و راحت فقط با یک کلیک بر روی نوار مرورگر خود سرور سایت، لایبرری‌ها، فریم‌ورک، زبان برنامه‌نویسی و کلی ویژگی دیگر را تشخیص دهید.

شناساسیی سریع و آسان وب سایت وردپرسی با کمک افزونه Wappalyzer | وب فهم
شناساسیی سریع و آسان وب سایت وردپرسی با کمک افزونه Wappalyzer

چگونه از افزونه Wappalyzer استفاده کنیم؟

این افزونه را می‌توانید به‌صورت کاملاً رایگان دانلود کنید و روی مرورگر خود نصب کنید به وب سایت موردنظر مراجعه کنید. در کنار نوار جستجو آدرس مرورگر آیکن سیستم مدیریت محتوا را مشاهده می‌کنید که لوگوی Wappalyzer نیز است. روی آن کلیک کردید مشاهده می‌کنید که این وب سایت چه ویژگی‌هایی دارد و همین‌طور اگر وردپرس باشد آنجا مشخص است.

3- استفاده از افزونه سئو وردپرس Yoast SEO

یک راه دیگر شناسایی وب سایت وردپرس که شاید به‌سادگی و کوتاهی روش قبلی نباشد، استفاده افزونه Yoast SEO است. افزونه Yoast SEO یکی دیگر از افزونه‌های سئو وردپرس است. این افزونه نقشه سایت را برای وب سایت شما می‌سازد.

عبارت sitemap_index.xml/ را به انتهای دامنه وب سایت خود اضافه کنید و درصورتی‌که وب سایت موردنظر از افزونه Yoast SEO استفاده کرده باشد، عبارت Yoast SEO را در سایت مپ مشاهده خواهید کرد.

استفاده از افزونه سئو وردپرس Yoast SEO | روش های شناسایی وب سایت وردپرس | وب فهم
استفاده از افزونه سئو وردپرس Yoast SEO | روش های شناسایی وب سایت وردپرس

4- بررسی آدرس محل آپلود تصویر

با کمک این روش نیز می‌توانید تشخیص دهید که آیا وب سایت طراحی شده وردپرس است یا خیر اما روش‌های ساده‌تری نیز برای این کار وجود دارد.

روی یکی از تصاویر وب سایت کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه Open image in new tap در یک صفحه جدید یک آدرس مشاهده می‌کنید و اگر wp-content را در URL مشاهده کردید، وب سایت موردنظر وردپرس است.

5- بررسی لینک ورود به صفحه پیشخوان وردپرس (تست ورود Wp-Admin)

درصورتی‌که مدیر وب سایت به دلایل بالابردن امنیت وب سایت خود آدرس پیشخوان را تغییر نداده باشد اگر عبارت wp-admin را به انتهای آدرس سایت اضافه کردید و صفحه ورود به پنل پیشخوان وردپرس را مشاهده کردید، وب سایت موردنظر قطعاً وردپرس است.

نکته: اگر با این روش تست کردید و صفحه ورود به پنل پیشخوان وردپرس برایتان باز نشد دلیل بر آن نیست که قطعاً این وب سایت کدنویسی شده است؛ بلکه بسیاری از مدیران وب سایت و متخصصان سئو و وبمستر برای بالابردن امنیت وب سایت خود آدرس پنل پیشخوان وردپرس را از wp-admin به آدرس دیگری تغییر می‌دهند. در نتیجه تنها به این روش اکتفا نکنید.

بررسی لینک ورود به صفحه پیشخوان وردپرس (تست ورود Wp-Admin) | وب فهم
بررسی لینک ورود به صفحه پیشخوان وردپرس (تست ورود Wp-Admin) | روش شناسایی وب سایت وردپرس

6- وب سایت های تشخیص وردپرس

برای تشخیص‌دادن وردپرس بودن وب سایت نیز مانند سایر موارد مهم قطعاً ابزار وجود دارد. در این روش نیز وب سایت هایی که به شما کمک می‌کند تا خیلی راحت تشخیص دهید که آیا وردپرس است یا خیر را خدمت شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

یکی از وب سایت های بسیار کاربردی در این زمینه https://builtwith.com فقط کافی است که URL وب سایت موردنظر را وارد کرده و روی lookup کلیک کنید.

وب سایت های تشخیص وردپرس | روش های شناسایی وب سایت وردپرس | وب فهم
وب سایت های تشخیص وردپرس | روش های شناسایی وب سایت وردپرس

نتیجه‌گیری از روش‌های شناسایی وب سایت وردپرس

شناسایی وب سایت وردپرس از اختصاصی اصلاً کار سختی نیست. فقط کافی است یکی از روش‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم را انتخاب کنید و خیلی سریع و راحت تشخیص دهید که وب ‌سایت موردنظر شما وردپرس است یا اختصاصی.

هرچند که ازبین‌بردن نشانه‌ها و المان‌های پیش‌فرض در وردپرس کار بسیار ساده‌ای است و حتی برای بالابردن امنیت بسیاری از طراحان آدرس پنل پیشخوان را تغییر می‌دهند.

برخی از شما فکر می‌کنید که تشخیص وردپرس بودن آن بسیار سخت شده است؛ اما روش‌های سریع و بسیار آسانی وجود دارد که حتی با اعمال بزرگ‌ترین تغییرات شما تشخیص دهید که وب سایت موردنظر وردپرس است.

طراحی وب سایت وردپرس یا اختصاصی

اگر هم به دنبال یک تیم یا شرکت مطمئن در زمینه طراحی وب سایت وردپرس یا اختصاصی هستید تا یک وب سایت بسیار کاربردی و منحصربه‌فرد و حرفه‌ای برای شما طراحی و راه‌اندازی کنند با شماره‌های درج شده در صفحه تماس با ما یا فوتر تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان تیم پشتیبانی ما بهره‌مند شوید و بهترین پلن و قیمت طراحی سایت را انتخاب کنید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد الزامی است.

این فیلد الزامی است.