10 دلیل افت رتبه سایت و رفع تمامی آنها | در ابن مقاله به بررسی مهم‌ترین و مؤثرترین دلایل افت رتبه سایت می­پردازیم و همچنین نحوه رفع تمامی آنها را خدمت شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

همچنین شما عزیزان اگر می‌خواهید راجع به سایر مطالب تخصصی ما در زمینه طراحی سایت، سئو، طراحی اپلیکیشن، دیجیتال مارکتینگ و غیره بیشتر بدانید، به صفحه مقالات وب فهم مراجعه کنید.

مقدمه دلایل افت رتبه سایت

موتور جست و جو گوگل به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موتور جستجو جهان شناخته شده است. برخی از کسب‌وکارها پس از مدتی فعالیت در گوگل با افت شدیدی مواجه می‌شوند که در این مقاله به بررسی این دلایل می‌پردازیم. همان‌طور که می‌دانید رنک اول گوگل با رنک دوم گوگل تفاوت بسیاری در فروش و موفقیت خود دارد.

دلایل افت سایت شما در گوگل می‌تواند ناشی از اشتباهات شما باشد یا اینکه دیگران در کار شما تأثیر بگذارند. این دلایل شامل موارد زیر است.

  • تغییرات الگوریتم‌های گوگل

گوگل به‌صورت مداوم هسته موتور جست و جو را بروز می­کند و همین امر باعث می‌شود که تغییرات الگوریتمی به وجود بیاید یا اینکه الگوریتم‌ها بروز شود و منجر به افت رتبه سایت شما گردد. امروزه با به‌روزرسانی‌های گوگل بسیار مواجه هستیم که این به‌روزرسانی‌ها شامل به‌روزرسانی‌های بزرگ و کوچک هستند.

در سایر مقالات وب فهم با معرفی الگوریتم‌های گوگل در سال ۲۰۲۳ همراه شما عزیزان هستیم. حتماً این الگوریتم‌ها را به‌خوبی یاد بگیرید؛ چون این الگوریتم‌ها می‌تواند هم می‌تواند باعث افت رتبه وب‌سایت شما شوند و هم باعث بالارفتن رتبه سایت شما و بهبودیافتن وضعیت سئوی آن شود.

الگوریتم های گوگل چیست و چه تاثیری در رتبه وب سایت شما دارد؟ | وبفهم
الگوریتم های گوگل چیست و چه تاثیری در رتبه وب سایت شما دارد؟

راهکار

اگر با تغییرات الگوریتم‌های گوگل رتبه سایت شما نیز افت کرد، هیچ محتوا و لینک‌سازی در این صفحات انجام ندهید و صبر کنید تا الگوریتم‌های گوگل مجدد آپدیت شوند تا پس از گذر زمان مجدد رتبه جدید کسب کنند.

  • تغییردادن قالب سايت

يكی ديگر از دلايل مهم افت رتبه سايت در وب سايت های وردپرس تغيير قالب سايت است. با تغيير قالب سايت گوگل وب سايت شما را يك سايت جديد شناخته و باعث می‌شود تا رتبه‌های قبلی شما از بين برود و رتبه جديد كسب كند.

راهكار آن:

قبل از خريد قالب حتماً به‌خوبی راجع به آن بررسی و تحقيق انجام دهيد تا به فكر تغيير قالب نباشید و تا جایی كه امكان دارد قالب خود را تغيير ندهيد اما اگر چاره‌ای نبود و بايد قالب را عوض كنيد، مجدد صفحات جديد را سئو كنيد و محتوای جديد داخل آن بگذاريد و پس از مرور زمانی صفحات خود را بروز كنيد.

  • عملكرد قوی رقبا

قطعاً بهبود رتبه رقبای شما در افت رتبه سايت شما بسيار مؤثر است. بسياری از كارشناسان سئو و وبمستر روی سايت خود كار می‌کنند و اگر دچار افت رتبه شوند، تصور می‌کنند كه اين موضوع به دليل تغييرات ايجاد شده در الگوریتم‌های گوگل است.

اما در واقع رقبای شما بهبود رتبه داشتند و جايگاه شما را كسب كردند. شما بايد سعي خود را چندبرابر كرده تا جايگاه خود را به دست بياوريد و حتی پيشرفت داشته باشيد.

راهكار آن:

حتماً الگوریتم‌های گوگل را مدام بررسی كنيد و اگر مطمئن شديد كه الگوریتم‌ها تغيير نكردند و بروز نشدند به سراغ تحليل سایت‌های رقبا برويد. همین‌طور در كنار تحليل سايت رقبا روی سئوی سايت خود كار كنيد.

معرفی ابزار تحليل سايت رقبا | وب فهم
معرفی ابزار تحليل سايت رقبا
  • ما در ساير مقالات وب فهم ابزارهای تحليل سايت رقبا را خدمت شما عزيزان معرفی كرديم.
  • خريد بک لينک بی‌کیفیت و يا حذف ناگهانی آنها

بك لينک ها و ريپرتاژها هميشه تاثير مستقيم روی رتبه بندی وب سايت شما دارند. بسياری از لينك ها را خودتان برای وب سايت خود ايجاد ميكنيد و بسياری ديگر را رقبا برای شما ايجاد ميكنند.

اگر برخی رقبا برای شما بك لينك ايجاد كند قطعا با هدف ايجاد بك لينك بی كيفيت اين كار را انجام ميدهند و يا پس از مدتی بك لينك توليد شده را پس از مدتی حذف ميكنند. اين كار هم تاثير بسيار مهمی در افت رتبه سايت شما دارد.

راهكار:

يك راهكار بسيار مهم براي جلوگيری از اين اتفاق اين است كه هميشه لینک‌هایی كه براي سئو خارجی ايجاد کرده‌اید را با ابزارهای بررسی سئو مثل MOZ و گوگل سرچ كنسول بررسی كنيد و اگر بک ‌لینک ايجاد شده بك لينک بود كه شما آن را ايجاد نكرديد آن را با ابزار گوگل سرچ كنسول disavow كنيد.

به زبان ساده بک لینک چیست؟ | انواع بک لینک چیست؟ | وب فهم
به زبان ساده بک لینک چیست؟ | انواع بک لینک چیست؟
  • جريمه وب سايت توسط گوگل

يكي ديگر از مهم‌ترین دلايل افت رتبه سايت جريمه گوگل است. جریمه‌شدن توسط گوگل زماني اتفاق می‌افتد كه شما خلاف قوانين گوگل عمل كنيد. گوگل شما را شناسايي كرده و شما را جريمه می‌کند.

راهكار جلوگيري از جریمه‌شدن:

حتماً هر اقدامي كه براي سئو سايت خود انجام می‌دهید مطابق سئو كلاه سفيد باشد و آن را بررسي كنيد تا خلاف قوانين گوگل نباشد. اگر هم توسط گوگل جريمه شديد پيامي براي شما در گوگل سرچ كنسول می‌آید و سریع‌تر علت آن را دريابيد و آن راه رفع كنيد.

  • لینک‌سازی اشتباه

لینک‌سازی داخلی و خارجی از مهم‌ترین اقداماتی است که به طور مستقیم روی رتبه سایت و سئوی شما تأثیر مستقیم دارد. اگر در لینک‌سازی خود ضعیف عمل کنید قطعاً شاهد افت رتبه سایت خود می‌شوید.

  • کاهش سرعت سایت

بالابودن سرعت سایت شما نه‌تنها روی سئو بلکه روی تجربه کاربری بسیار مؤثر است. یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل مؤثر در افت رتبه سایت شما کاهش سرعت سایت است. اگر این اتفاق افتاد حتماً دلایل کاهش سرعت سایتتان را پیدا کنید و آن را رفع کنید.

راهکار آن:

همچنین ما در سایر مقالات وب فهم 15 تکنیک مؤثر در افزایش سرعت سایت را با شما عزیزان بررسی کردیم. این تکنیک‌ها شامل استفاده از هاستینگ خوب و پرقدرت، بهینه‌سازی فایل‌های js و css، استفاده از سیستم توزیع محتوا (CDN)، انتخاب قالب وردپرس مناسب یا بهینه‌سازی قالب و غیره است.

  • مشکلات به وجود آمده برای سرور

قطعاً هیچ سروری وجود ندارد که در تمامی روزهای سال و تمامی ساعات بدون قطعی باشد. احتمال دارد مشکل اختلال و قطعی در سرور برای شما هم پیش بیاید و همین موضوع باعث افت رتبه وب سایت شما می‌شود.

راهکار

برای اینکه سرور سایت خود را بررسی کنید وب سایت هایی هستند که با رصدکردن دائم سایت شما قطعی سرور شما را اطلاع می‌دهند. در این وب سایت ها می‌توانید ثبت‌نام کنید تا اگر با این مشکل مواجه شدید بتوانید سریع‌تر آن را رفع کنید. از جمله این وب سایت ها می‌توان به سایت UPTIMEROBOT مراجعه کرد.

درصورتی‌که متوجه مشکل سرور سایت خود شدید سریعاً ابن موضوع را با پشتیبانان و کارشناسان شرکت هاستینگ خود انتقال دهید و یا تیکت بزنید.

گاهی دلایل افت رتبه وب سایت شما از طرف تیم پشتیبان سایت و یا کارشناسان و متخصص سئو و وبمستر نیست و دلیل آن می‌تواند شیطنت برخی رقبای شما نیز باشد که به آن سئو منفی می‌گویند. در واقع سئو منفی هر اقدامی که توسط رقبای شما برای کاهش رتبه سایت شما انجام می‌گیرد را سئو منفی می‌گویند.

ما در سایر مقالات وب فهم هر آنچه که لازم است راجع به سئو منفی و شیطنت رقبا بدانید را برای شما عزیزان توضیح دادیم.

یکی از رایج‌ترین راهکارهای سئو منفی ساخت بک لینک بی‌ارزش و بد است که توسط رقبا صورت می‌گیرد که منجر به جریمه‌شدن شما توسط گوگل می‌شود.

برای جلوگیری از این موضوع هر چند وقت یکبار سایت خود را توسط ابزارهای سئو مثل ابزارهای آنالیز بک لینک مثل MOZ، الکسا یا AHREF و غیره بررسی کنید.

تعریف سئو منفی یا سئو سیاه | سئو منفی (Negative SEO) چیست؟
تعریف سئو منفی یا سئو سیاه
  • هک‌شدن سایت

گوگل رتبه سایت‌هایی که هک شده‌اند را کاهش داده و رتبه‌گرفتن آن بسیار کار دشواری است. اگر سایتتان هک شد این موضوع را با یکی از پشتیبانان و متخصصان امنیت در میان بگذارید و به شرکت هاستینگ خود نیز اطلاع دهید تا رفع شود.

همچنین اگر گوگل متوجه هک‌شدن سایت شما شود از طریق ابزار گوگل سرچ کنسول به شما اطلاع خواهد داد.

کلام آخر

در این مقاله 10 دلیل اساسی که منجر به افت رتبه سایت شما می‌شود را باهم بررسی کردیم. اگر همچنان نتوانستید دلیل افت رتبه سایت خود را دریابید با کارشناسان وب فهم تماس بگیرید تا این موضوع را سریع‌تر برای شما رفع کنند و مشکلات را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازند. از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم و امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید و سودمند واقع شده باشد.

خدمات وب فهم

شرکت دانش‌بنیان فن آوران هوش مکانی با بهره‌گیری از دانش بروز و تجربه چندین‌ ساله خود در زمینه‌های طراحی سایت و توسعه آن، طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب اپلیکیشن، بهینه‌سازی سایت و خدمات سئو، دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا، فعالیت خود را در سال ۱۳۹۷ باهدف ارائه بهترین خدمات آغاز کرد.

این مجموعه تجربه همکاری با بیش از ۷۰ ارگان، شرکت و برندهای موفق را داشته و توانسته رضایت آنان را جلب کند. وب فهم آمادگی همکاری مداوم و هدفمند را در زمینه تخصصی شما اعلام می‌نماید.

ویژگی‌های وب فهم

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد وب فهم پشتیبانی سریع و حرفه‌ای کارشناسان وب فهم به مدت‌زمان ۶ – ۸ و ۱۲ماهه به‌صورت رایگان است. درصورتی‌که پس از طراحی سایت شما هرگونه پشتیبانی نیاز داشتید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هدف ما ارائه خدمات حرفه‌ای با جهت جلب رضایت شما کارفرمایان عزیز است. مشاوره طراحی سایت کارشناسان وب فهم به‌صورت جلسات حضوری، تلفنی و آنلاین است. دوره پشتیبانی به مدت‌زمان ۶ – ۱۲ ماه است و بنا به انتخاب پلن طراحی سایت شما متغیر است. اگر برای انتخاب پلن طراحی سایت خود نیز تردید دارید می‌توانید با پشتیبانان ما مشورت کنید.

اگر هم مایل هستید که برای کار و فعالیت خود یک وب‌سایت و اپلیکیشن طراحی کنید گروه حرفه‌ای وب فهم آماده ارائه خدمات طراحی اپلیکیشن و طراحی سایت با اصول سئو تکنیکال است. هر کسب‌وکار حرفه‌ای نیاز به طراحی یک وب‌ سایت حرفه‌ای دارد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد الزامی است.

این فیلد الزامی است.