اگر می‌خواهید یک سایت فروشگاهی موفق داشته باشید و فروش چندین برابر امروزتان را تجربه کنید باید تمامی تکنیک‌های نوشتن توضیحات محصول را بدانید و بر سایت خود اعمال کنید.

شما نمی‌توانید توضیح محصول خود را به‌صورت حضوری و تلفنی به طور کامل به مشتری بدهید پس‌نیاز دارید که نکات تولید محتوا برای سایت فروشگاهی خود را بدانید و تمامی تکنیک‌های نگارش توضیح محصول را باهم بررسی کنیم.

مقدمه تکنیک‌های نوشتن توضیحات محصول

اگر هنوز به اهمیت توضیحات محصول در فروشگاه آنلاین خود پی نبردید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا کاربردی‌ترین تکنیک‌های نگارش توضیح محصولات را باهم نام ببریم و بررسی کنیم و بی شک رعایت این نکات تأثیر فوق‌العاده بر فروش شما خواهد داشت.

عامل اصلی تصمیم‌گیری بیش از 80 درصد مشتریان فروشگاه های آنلاین به خرید از سایت مواجه شدن با صفحه توضیح کامل محصول است. امروزه اکثر مشتریان در صورتی به خرید ترغیب میشوند که توضیح جامع، کامل و درستی از محصول را ببینند.

اما متاسفانه مدیران سایت بسیاری از کسب و کارها هنوز به اهمیت موضوع توضیحات محصول پی نبرده و توجه زیادی به صفحه توضیحات محصول و ویژگی های آن ندارند.

آیا شما هم جزو این افراد هستید؟ می‌دانید داشتن توضیحات محصول ویژگی دقیق، کامل و درست از محصول چقدر در فروشتان تأثیرگذار است؟

تکنیک‌های نوشتن توضیحات محصول چیست؟ | وب فهم
تکنیک‌های نوشتن توضیحات محصول چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که حالا چگونه توضیحات محصول خوب برای محصول خود بنویسید؟ چه تکنیک‌هایی برای این کار وجود دارد؟ در ادامه همراه وب فهم باشید.

البته ما در سایر مقالات وب فهم چک لیست راه اندازی سایت فروشگاهی پردرآمد (۲۰ مورد ضروری) را خدمت شما عزیزان نام بردیم و کامل راجع به هر کدام آنها توضیح دادیم. پیشنهاد میکنیم که حتما به مقاله مرتبط سر بزنید و 20 مورد نام برده شده را مطالعه کنید چون نیاز همه شما عزیزان است. 

ضرورت رعایت تکنیک‌های توضیحات محصول در سایت فروشگاهی

یادگیری این نکات و رعایت آنها در کار خود نه‌تنها باعث می‌شود که یک صفحه محصول جذاب، خوب و کاربرپسند داشته باشید و بازدیدکننده خود را بالا ببرید، بلکه شما با بالابردن اطمینان بازدیدکننده او را به سمت کلیک ” افزودن به سبد خرید” سوق می‌دهید.

محتوای صفحه محصول شامل چه مواردی است؟

صفحه محصول شما شامل توضیح محصول، ویژگی‌ها، تصاویر از جهات مختلف، تیزر تبلیغاتی، ویدئو معرفی و کاور است. شما برای داشتن یک صفحه محصول باید در تولید تمامی این موارد مهارت کافی را داشته باشید یا از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

توضیحات محصول چیست؟

توضیحات محصول (product description) یک محتوای متنی است که در صفحه محصول برای کاربر نمایش داده می‌شود. این متن شامل این است که محصول شما چیست؟ چه مزایایی و چه معایبی دارد؟ و چرا بازدیدکنندگان باید آن را بخرند، مشتریان چه سودی و مزایایی از خرید آن محصول کسب می‌کنند؟ چه نیاز یا کمبودی را می‌تواند رفع کند؟

بسیاری از مدیران فروشگاه‌های آنلاین به‌قدری این موضوع را ارزشمند می‌دانند که چه تأثیری در کسب اعتماد نزد مشتری دارد، تولید محتوای محصول را به افراد متخصص در زمینه‌های تولید محتوای متنی و گرافیکی می‌سپارند و تأثیر این کار راهم در فروش خود می‌بینند.

در واقع نوشتن توضیحات محصول دو هدف دارد:

 • بیان ویژگی‌های محصول
 • ترغیب مشتریان بالقوه به خرید
توضیحات محصول چیست؟ | اهمیت نوشتن توضیحات محصول چیست؟
توضیحات محصول چیست؟ و چه هدفی از نوشتن آن است؟

اهمیت و ضرورت نوشتن توضیحات محصول

اگر توضیحات نوشته شده راجع به محصول شما کافی و قانع‌کننده نباشد و مبهم باشد تعداد بسیاری از بازدیدکنندگان سایت شما از خرید خود پشیمان خواهند شد. در واقع مشتری هنوز نتوانسته که اطلاعات موردنیاز خود را با توضیحات شما کسب کند و برمی‌گردد و از خرید از سایت شما منصرف شده و دوباره در گوگل به جستجو سایت دیگری می‌پردازد.

برخی از دلایل اهمیت به این تکنیک‌ها تأثیر بر فروش توضیحات محصول شامل موارد زیر می‌گردد:

 • در خرید آنلاین برخلاف خرید حضوری تعامل کمتری با مشتری وجود دارد و او نمی‌تواند محصول را از نزدیک ببیند یا لمس کند و اطلاعاتی که دریافت می‌کنند همان محتوایی است که شما در صفحه توضیح محصول بارگذاری می‌کنید. اگر این توضیحات طبق اصول، تکنیک‌ها و قوانین نوشته شده باشد مشتری با شناخت کامل از محصول اقدام به خرید می‌کند.
 • علاوه بر اینکه فروش شما با رعایت این اصول و قوانین بالا می‌رود موتورهای جستجو از جمله گوگل به سایت‌هایی که دارای توضیحات کامل محصول هستند و به این موضوع توجه کردند بها و اهمیت بسیاری می‌دهند. در نتیجه سعی کنید که برای محصول خود توضیح کامل و واضح بدهید، تصاویر مختلف از جهت‌های گوناگون بگیرید، اصول سئو را در نوشتن محتوا و بارگذاری آن در سایت رعایت کنید تا صفحه زودتر برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شود و نرخ تبدیل خود را بالا ببرید.
 • محتوایی که شما از محصول و خدمات خود منتشر می‌کنید یک فرصت بسیار مهم برای اثبات شما و دعوت به سایت. خرید از فروشگاه شما است که باید به‌درستی انجام شود.

تکنیک‌های نگارش توضیحات محصول در سایت

1- شناخت کامل مخاطبان خود

اولین گام برای تولید محتوای محصول فروشگاه خود این است که باید مخاطبان هدف خود را بشناسید. با شناخت کامل از مخاطبان هدف متوجه این موضوع می‌شوید که افراد دنبال چه ویژگی‌هایی هستند. برای دریافت شناخت کامل از مخاطبان خود لازم است که به سؤالات زیر پاسخ بدهید:

 1. چرا مشتری به محصولات فروشگاه شما علاقه دارد؟
 2. کدام ویژگی یا مزیت این محصول برای مشتری شما جذابیت دارد؟
 3. علایق بازدیدکنندگان صفحه سایت شما چیست؟
 4. بازدیدکنندگان و مشتریان از چه طریق فروشگاه آنلاین شما را پیدا کردند؟
 5. مشتریان شما چه توصیفی از محصولات شما دارند؟
شناخت کامل مخاطبان خود | تکنیک های نگارش توضیح محصول
شناخت کامل مخاطبان خود اولین گام نوشتن توضیحات محصول در سایت است.

2- تمرکز خود را بر فواید و مزایای محصول بگذارید.

گام دیگر در نحوه انجام تولید محتوای محصول این است که تمرکز خود را بر تحقیق و نوشتن مزایای محصول خود بگذارید. در واقع هر مزایایی که محصول شما دارد را بیابید و برای مشتری به نمایش بگذارید. با این کار مشتریان را متقاعد کنید که با وجود این مزایا محصول شما می‌تواند چقدر مفید باشد و اقدام به خرید کند.

یقیناً مشتریان تنها در صورتی یک محصول را می‌خرند که منفعتی برای آنها داشته باشد و نیاز آنها را رفع کند. پس حتماً توجه ویژه‌ای در نوشتن ویژگی‌ها و مزایای محصول خود داشته باشید.

3- با سبک و لحن طبیعی خیلی راحت با مشتری ارتباط برقرار کنید.

سعی کنید از به‌کاربردن جملات و متن‌های پیچیده خودداری کنید. در واقع لحن ارتباط با مشتری خیلی مهم است باید سبک و لحن شما به‌گونه‌ای باشد که خیلی راحت بتوانید با مشتری ارتباط برقرار کنید.

یک لحن طبیعی و ساده دور از هرگونه اغراق و پیچیدگی برای مشتری شما حس اعتماد به همراه دارد. اگر شما مشتری خود را به‌خوبی بشناسید می‌توانید بر اساس ویژگی‌هایی که کسب کردید با مشتری خود ارتباط برقرار کنید. این برقراری ارتباط می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی، بخش نظرات و دیدگاه‌ها، تولید محتوای صوتی و ویدئویی برای بیان ویژگی‌های محصول باشد.

وقتی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید تولید محتوا انجام دهید داشتن لحن طبیعی و سبک ساده در بیان خود امری ضروری است و مطابق باسلیقه کاربران و مشتریان خود تولید محتوا انجام دهید تا آنها راحت‌تر مطالب شما را دریافت کنند و این موضوع بروی آنها تأثیر بهتری دارد.

4- با استفاده از کلمات هیجان‌انگیز مشتری را به خرید ترغیب کنید.

یکی دیگر از اقدامات مهم در تولید محتوای محصول این است که برای این کار از کلمات هیجان‌انگیز استفاده کنید و با این کار احساسات بازدیدکننده را تحریک کنید. البته به این نکته توجه کنید که در انجام این کار هرگز اغراق نکنید و باتوجه‌به کاربرد محصول خود این جملات را بیان کنید.

“برای مثال اگر محصول شما کنسول بازی است بنویسید که با کنسول بازی PS5 هیجان‌انگیزترین بازی را در خانه تجربه کنید.”

5- تصاویر باکیفیت و از تمام زوایا تهیه کنید.

ازآنجایی‌که در خرید آنلاین مشتری محصول را از نزدیک نمی‌بیند و لمس نمی‌کنند تنها راه مشاهده محصول تصویر آن است. در نتیجه، ‌گرفتن عکس باکیفیت و از تمام زوایا از محصولات بسیار مهم است.

اگر خودتان در عکاسی مهارت دارید و دوربین مناسب این کار را دارید و تکنیک‌های ادیت عکس را نیز آموزش‌دیده‌اید و مهارت دارید خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما اگر خودتان مهارت و زمان کافی برای انجام این کار را ندارید حتماً به یک عکاس صنعتی محصول و باتجربه در عکس‌برداری و ادیت تصاویر محصول این کار را بسپارید.

به این نکته توجه کنید که عکس‌برداری از محصولی کاملاً متفاوت است و تکنیک‌ها و نکات خاص خود را دارد. البته که حتماً در کنار تصویربرداری از محصول از جعبه محصولات نیز عکس تهیه کنید.

6- بر اساس تکنیک‌های سئو محتوا را بهینه‌سازی کنید.

در کنار تهیه و تولید محتوای متنی و گرافیکی تسلط بر اصول و تکنیک‌های سئو برای بهینه‌سازی صفحه محصول سایت فروشگاهی شما امری ضروری است. نه فقط صفحه محصولات بلکه تمامی مطالب فروشگاه آنلاین شما باید بهینه شود.

بهینه‌سازی مطالب به سئو شدن و کسب رتبه بهتر و دیده‌شدن صفحه شما کمک می‌کند و اولین گام برای بهینه‌سازی یافتن کلمات کلیدی برای صفحه محصول است.

در بهینه‌سازی صفحه محصول سایت فروشگاهی به نکات زیر توجه کنید:

 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب و کارکردن بر روی آن
 • نوشتن توضیح کافی محصول بر اساس تکنیک‌های سئو و همراه با خوانایی محتوای متنی (سعی کنید بیش از 1000 کلمه برای محصول خود توضیح بنویسید)
 • نوشتن توضیحات متا دیسکریپشن برای هر صفحه محصول
 • بهینه‌سازی تصاویر محصولات و استفاده از سئو تصاویر در هر صفحه
 • استفاده از ویدئو در هر صفحه و رعایت سئو ویدئو
چرا سئو تکنیکال را بر روی وب سایتمان انجام دهیم؟ | ضرورت انجام سئو تکنیکال
ضرورت انجام سئو تکنیکال چیست؟

7- برای هر محصول ویژگی‌ها را کامل بنویسید.

هر سایت فروشگاهی در قسمت محصولات بخش خاصی با عنوان ویژگی‌ها دارد که در این قسمت می‌توانید تمامی جزئیات و ویژگی‌های محصول خود را از جمله رنگ، جنس، نام برند، محصول کشور، نحوه نگهداری، گارانتی، شرکت سازنده و غیره را درج کنید.

جزئیات و ویژگی‌های ذکر شده محصول شما باید به‌قدری کافی باشد که اگر مشتری بخواهد قبل از خرید اطلاعات کافی از محصول را کسب کند دیگر به گوگل مراجعه نکند و اطلاعات لازم را در آنجا جستجو نکند و بدون هیچ ابهامی محصول را بخرد.

8- نکات خوانایی را در نگارش توضیح محصول رعایت کنید.

در کنار اینکه باید قواعد سئو را بدانید و رعایت کنید خوانا بودن متن شما نیز بسیار مهم است. مطالب طولانی و خسته‌کننده اصلاً هیچ جذابیتی برای بازدیدکننده سایت شما ندارد و برای جلوگیری از این موضوع لازم است که تکنیک‌های زیر را در بالابردن خوانایی محتوای متنی خود لحاظ کنید:

 • از نوشتن پاراگراف‌های طولانی و دور از استاندارد جلوگیری کنید.
 • سعی کنید به‌صورت موردی توضیحات و ویژگی‌های خود را توضیح دهید.
 • قسمت‌های مهم توضیحات خود را رنگی و بولد کنید.
 • از به‌کاربردن جملات طولانی در متن خودداری کنید و حتماً جمله را ساده و روان بنویسید.
 • از تگ‌های h2, h3 در متن خود استفاده کنید.
 • علائم نگارشی را در متن خود رعایت کنید.
 • موارد املایی را نیز حتماً قبل از انتشار بررسی کنید.

اگر سایت فروشگاهی شما وردپرس است ما دو افزونه سئو وردپرس را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که حتماً بر روی پنل پیشخوان خود نصب کنید:

 • افزونه یوآست (Yoast SEO)
 • رنک مث (Rank Math)

9- از ویدئو برای معرفی محصول خود استفاده کنید.

برای اینکه هیچ مورد مبهمی برای کاربران شما باقی نماند بری معرفی کامل محصول و نحوه استفاده از آن از ویدئو استفاده کنید. این کار هم برای کاربر شما بهتر است و هم برای سئو سایت شما بسیار خوب است.

10- برای هر محصول خود می‌توانید یک یا چند وبلاگ تخصصی تهیه کنید.

در کنار توضیحات و جزئیاتی که راجع به محصول در صفحه هر محصول اشاره کردید می‌توانید مطالب تخصصی‌تر راجع به آن تهیه کنید و آن را در وبلاگ‌ها انتشار دهید.

11- تجربیات و نظرات کاربر را برای هر صفحه محصول فعال کنید.

اینکه مشتریان قبلی این محصول را خریداری کردند و میزان رضایت آن‌ها از این محصول چقدر است و دیدگاه و نظرات آنها چیست برای بازدیدکنندگان شما بسیار اهمیت دارد.

خوب مسلماً هر سایتی از محصول خود تعریف کرده و مشتریان را به خرید ترغیب می‌کند؛ اما در کنار توضیحات لازم و کافی باید نظرات و دیدگاه مشتریان و استفاده‌کنندگان قبلی نیز مطالعه شود.

12- نحوه استفاده از محصول را در سایت نمایش دهید.

با انتشار محتوای متنی، تصاویر یا ویدئو می‌توانید نحوه کار با محصول یا روش استفاده از آن را آموزش دهید. حتماً این کار را برای راهنمایی مشتریان خود انجام دهید.

13- متن قابل‌فهم برای محصول خود بنویسید.

به‌کاربردن کلمات پیچیده و تخصصی نه‌تنها کمکی به شما و فروشتان نمی‌کند؛ بلکه اصلاً برای بازدیدکننده قابل‌فهم نیست. متن شما باید به‌گونه‌ای باشد که بازدیدکنندگان در هر رده سنی، میزان تحصیلات و سطح دانش خود متوجه آن بشوند.

البته که همان‌طور که در گام اول اشاره کردیم باید ابتدا مخاطب هدف خود را بشناسید و در برخی فروشگاه‌های آنلاین کسب و کارها متوجه این موضوع می‌شوند که مشتریان آنها مردم عادی نیستند و باید تمامی عبارت‌های تخصصی راجع به محصول خود را به کار ببرند.

14- صفحه محصول را تبلیغ کنید.

شما عزیزان باید در کنار فعالیتتان در سایت در شبکه‌های مجازی و اجتماعی فعال باشید و صفحه ایجاد شده را به روش‌های مختلف تبلیغ کنید.

15- امتیازدهی برای صفحه محصول خود فعال کنید.

میزان آمار و ارقام استفاده و خرید محصول شما و عدد میزان رضایت کاربران برای بازدیدکنندگان شما بسیار مهم است. هر چه تعداد خرید  و درصد رضایت بالاتر باشد قطعاً تأثیر بسیار خوبی در فروش شما دارد.

امتیازدهی برای صفحه محصول خود فعال کنید.
فعال کردن امتیاز دهی در صفحه محصول | تکنیک های نگارش محتوای محصول

16- چه چیزی شما را از بقیه متمایز می‌کند.

حتماً کسب و کار شما رقبای بسیاری دارد که تعدادی از آنها جزو معروف‌ترین و قدرتمندترین رقبا هستند. شما باید برای کاربر خود دلایل قانع‌کننده داشته باشید که چرا آنها شما را انتخاب کنند و دلیل تمایز شما نسبت به بقیه چیست. این مورد را در توضیحات محصول خود بنویسید.

17- زمان ارسال را به‌صورت انتخابی برای کاربر فعال کنید.

در صفحه توضیحات محصول خود یک تقویم زمانی ایجاد کنید که کاربر زمان ارسال و تحویل محصولش را بداند.

18- محصولات مشابه را نیز در آن صفحه‌نمایش دهید.

شاید کاربر شما با مطالعه از توضیحات محصول و ویژگی‌های آن به این نتیجه برسد که محصول موردنظر مناسب او نیست. در این صورت باید شما محصولات شما به را در پایین آن محصول برای او نمایش دهید تا او باتوجه‌به نیاز و استفاده خود محصول مشابه را ببیند و انتخاب دیگری از سایت شما داشته باشد.

نتیجه‌گیری از تکنیک‌های نگارش توضیحات محصول

ما سعی کردیم در این مقاله هر آنچه که لازم است راجع به تولید محتوای محصول سایت فروشگاهی را بدانید را باهم بررسی کنیم؛ چون این موضوع خیلی اهمیت دارد و هنوز برخی از مدیران فروشگاه‌های آنلاین اهمیت این قضیه را نمی‌دانند. همچنین اگر زمان یا مهارت کافی را برای انجام این کار ندارید پیشنهاد می‌کنیم که از یک شرکت یا تیم متخصص کمک بگیرید.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم و اگر سؤالی یا دیدگاهی راجع به این موضوع دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سفارش طراحی سایت فروشگاهی و تولید محتوا

شرکت فن آوران هوش مکانی باتجربه همکاری بیش از 50 پروژه طراحی سایت فروشگاهی و تولید محتوا آن آماده همکاری با شما صاحبان کسب و کار است و برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید تا بهترین و مناسب ترین پلن تخصصی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

شماره تماس:

اگر هنوز ویژگی های یک تولید محتوای خوب برای سایت یا شبکه اجتماعی خود را نمیدانید حتما به مقاله ۱۰ ویژگی توليد محتوای خوب و جذاب سر بزنید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد الزامی است.

این فیلد الزامی است.